вівторок, 16 лютого 2016 р.

Пятнадцятилітній капітан 

Тепло людське – це так багато
Воно із кореня добра.
Твого душевного багаття
Не згасять кривда і жура.

Своїм теплом когось зігріти –
Яке високе вміння це!
Нехай беруть у спадок діти
Краси ласкаве деревце.


Сенс людського існування – нести тепло людям, творити добро, допомагати іншим у скрутні хвилини життя. Учіться цьому. Ось основна думка цього вірша. На сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про героїв, які здатні творити добро, бути мужніми, сміливими, відданими своїй справі.
Ось тема сьогоднішнього нашого уроку. Але я так поспішала, що зробила деякі незрозумілі помилки.

Прославлення илис 502704626  характеру в  романі
 «П’ятнадцятирічний капітан»


        1
      АБВ
     2
   ГДЄ
     3
   ЖЗІ
       4
     ИЙК
      5
   ЛМН
     6
  ОПР
       7
     СТУ
      8
    ФХЦ
     9
  ЧШЩ

     0
  ЬЮЯ



Прославлення сили людського характеру в  романі
 «П’ятнадцятирічний капітан»

-         Як ви думаєте, про кого з героїв роману сьогодні буде іти мова? (Діка Сенда)
-         Чому саме про цього героя ми будемо говорити?

Основне завдання нашого уроку – дати характеристику Діку Сенду.


Людина – що цегла:
Обпалюючись, вона стає твердою.
Б.Шоу


Мета: формувати цілісне сприйняття великого за обсягом художнього твору і розвивати зв’язне мовлення 6-класників, уміння аргументувати думку, використовуючи цитати з тексту худ. твору; виховувати повагу до сили людського характеру.
Хід уроку:

1. Робота над темою уроку.
Актуалізація опорних знань.

Щоб поринути в стихію роману Жуля Верна давайте пригадаємо основні моменти твору.
Експрес – опитування

-         Пригадайте назву корабля, на якому подорожують герої? («Пілігрим»)
-         Що означає ця назва? (1. богомолець, 2. мандрівник)
-          Хто з героїв роману «П’ятнадцятирічний капітан» виявив силу характеру у критичних ситуаціях? (капітан Халл, Дік Сенд, Геркулес, місіс Уелдон)
-         В чому полягала їхня сила?
-         Хто такий Негору? (кок на «Пілігримі») Що ви можете розказати про цього героя?
-         Хто такий Гарріс? (Спільник Негору)
-         Чи можна стверджувати, що у Негору і Гарріса був слабкий характер?
-         Хто очолює «Пілігрим» на початку роману? (капітан Халл)
-         Як загинув капітан Халл? (Під час полювання на кита)
-         Хто стає на чолі шхуни після загибелі капітана Халла? (Дік Сенд)
-         Чому саме Дік Сенд стає капітаном? Хто йому надає такі повноваження? (за наказом капітана Халла, йому довіряла команда)
-         Чому шхуна «Пілігрим» збилася з курсу? (Негору підклав метал під компас)

Обговорення проблемного запитання
Герої творів Жуля Верна – благородні, сильні, мужні й великодушні люди із сильними характерами.
-         Чому роман Жуля Верна має назву «П’ятнадцятирічний капітан»?

- Чи не зарано 15-річний хлопець став капітаном?

Прикладом боротьби з життєвими випробуваннями можуть бути майже всі герої роману. А постать самого 15-річного капітана є зразком можливостей людини у прагненні досягти своєї мети.

- Коли людину починають вважати дорослою?........Мабуть, це визначається не віком, а тим, як поводиться особистість, які вчинки здійснює. На такі думки наводить образ головного героя роману – Діка Сенда.
Бесіда.
-         Що ми знаємо про його походження? (був сиротою)
-         Що означає ім’я та прізвище хлопчика? (Дік – скорочене від Річард – дали сироті на честь перехожого. Сенд ( з анг. Пісок) він одержав на згадку про місце, де його знайшли)
-         Якою була мрія Діка? (мріяв стати моряком)
-         Яку обіцянку він дав собі? (Стати людиною)
-         Що це означає? Як ви розумієте це словосполучення?

Робота з підручником. Знайдіть і зачитайте цитати з тексту, що стосуються Діка Сенда.

-         Яку роль у житті Діка відіграла родина Уелдонів, капітан Халл? (Капітан Халл помітив його, заприятелював, представив Джеймсу Уелдону. А той віддав хлопчика до Сан-Франциско)
-         Як Дік ставився до родини Уелдонів? (Хлопець був вдячний Уелдонам за доброту і відповідав безмежною відданістю. Місіс Уелдон була йому як матір, Джека любив як рідного брата)
-         Як Дік повівся після загибелі капітана Халла?  (Він узяв на себе обов’язки капітана)
-         З якими труднощами зіткнувся Дік Сенд під час командування судном?  (Які труднощі виникли в героїв роману на морському шляху?)

Робота в парах.
Запишіть у зошити труднощі, які випали на долю 15-річного капітана

ТРУДНОЩІ

Загибель екіпажу,      врятовані негри не знали морської справи,

капітан був юним і мав мало досвіду,       підступність і зрада Негору,

полон,        потрапили не на той континент,   буря і шторм

Давайте складемо уявний маршрут команди. Як так трапилося, що команда потрапила  на чужі землі?  Робота з картою
 MPj04385040000[1]


- Як Дік поводився у полоні? (достойно і рішуче, його не скорили ні страшний перехід, ні погрози Негору?)
-         Як Діку вдалося врятуватися від рабства? Хто йому допоміг? (Переодягнений у чаклуна Геркулес)


Давайте визначимо, які головні риси вдачі головного героя? (Кросворд)




в
і
Д
п
о
в
і
д
а
л
ь
н
и
й

р
І
ш
у
ч
и
й


К
м
і
т
л
и
в
и
й




С
м
і
л
и
в
и
й


ч
Е
с
н
и
й

р
о
з
у
м
Н
и
й



в
і
д
Д
а
н
и
й



- Чи лише ці риси характеру притаманні Діку Сенду?
Справедливий, уміє приймати рішення, сильний, витривалий, чуйний, мужній,вірний, відважний

-         Пригадайте ще раз, яку мету поставив перед собою Дік Сенд? (Стати людиною)
-         Чи досягає Дік поставленої перед собою мети? Які факти, описані в романі, свідчать про це?
-         Яка риса вдачі вам найбільше подобається?

-         Що б ви хотіли навчитися у Діка Сенда?
-         Чи хотіли б ви мати такого друга, як Дік Сенд? Чому?

(Почуття вдячності до людей, які його, сироту, зростили; усвідомлення браку наукових знань і прагнення до навчання; мужність, вірність роблять образ Діка Сенда надзвичайно привабливим.)


Свою заповітну мрію про справжню людину автор втілив саме у Дікові.
- Як стати справжньою людиною?
- Чи легко бути ідеальною людиною?
- Яке призначення людини на землі?

(До нас пливе корабель «Пілігрим». За допомогою нього ми визначимо, Яку людину ми можемо назвати ідеальною?

ЛЮДИНА

Здатність прийти на допомогу, винахідливість, милосердя, добропорядність,

доброзичливість, мудрість, відповідальність

Домашнє завдання. Підготувати характеристику образу Геркулеса.

Заключне слово вчителя   -   вірш

Коли тобі сумно і на серці біль
Згадай що ти Людина
Ти створена з любові й чистоти
Ти ідеал творіння
Ти ідеал краси
Така неповторна і незамінна
Тобою милуються квіти
І вітер шепоче ніжно ім`я
Для тебе колише він віти
Для тебе лиш сходить зоря

Нехай у вашому житті трапляються лише такі люди, як Дік Сенд…


Якщо не можеш бути платиною, будь золотом; якщо не можеш бути золотом, будь сріблом. Якщо не можеш бути сонцем, будь місяцем; якщо не можеш бути місяцем, будь зіркою; якщо не можеш бути великою зорею, будь малесенькою зірочкою, але на небі…

 Ships__003125_
Байки, які вчать нас жити

                                                                            Здається, байка просто бреше,
А справді – мудро правду чеше.

Л. Глібов

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Байка в зарубіжній літературі», вчити застосовувати теорію на практиці, спів ставляти, аналізувати байки, писати байки, дотримуючись основних її частин (розповідь, мораль); розвивати мислення і мовлення учнів; вдосконалювати навички виразного читання, давати повні і чіткі відповіді, розвивати творче мислення; виховувати почуття гумору, на прикладі байок вчити життєвої мудрості.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: комп’ютер, екран - проектор, дошка, підручник, ілюстрації до байок, портрети відомих байкарів (Езоп, Л. Глібов, Г. Сковорода, І. Крилов), таблиця, картки з завданнями, збірки байок І. Крилова.

Хід уроку:

Напередодні уроку клас ділиться на 3 групи. Кожна група під час уроку отримує відповідне завдання.


І. Актуалізація опорних знань.

Бліц – опитування

1.     Що таке байка?
2.     Назвіть основні ознаки байки (алегорія, розповідь, мораль).
3.     Що таке алегорія? (Зображення людських рис і характерів за допомогою образу тварин).
4.     Що означає ця схема?
 


                                                      п
                                                      е          
                оповідна частина         р       
                                                      с
Байка                                            о
                                                      н
                                                      а
                   мораль                      ж
                                                       і

5.     Хто є героями байок?
6.     Що таке мораль байки? (повчальний висновок).
7.     Де може знаходитись висновок байки: на початку чи в кінці?
8.     Наведіть приклад байки, в якій мораль знаходиться на початку твору? (“Вовк та Ягня”). Процитуйте мораль байки.
9.     Хто є засновком байки? (Езоп).
10. Яке соціальне становище Езопа? (раб)
11.  Пригадайте легенди, які свідчать, що Езоп був мудрим, винахідливим рабом.
12. В якій формі Езоп писав байки? (проза).
13. Хто є найвідомішим українським байкарем? (Л. Глібов).
14. Які байки Л.Глібова ви вчили на уроках української літератури? (“Лисиця-жалібниця”, “Щука”).
15. Кого ще з українських байкарів ви знаєте? (Є.Гребінка, Б. Грінченка,
      П. Глазовий).
16.  Хто писав: “За мене говорять мої звірі”? (І. Крилов).
Що означає цей вислів?
17. Пригадайте, які ви знаєте байки І. Крилова? /На дошці оформлена виставка учнівських малюнків, які допомагають пригадати назви байок/.
    
ІІ. Робота над темою уроку.

1. Подана ілюстрація. Учні повинні назвати і записати до зошитів героїв байок І. Крилова, які зображені на малюнку.

2. Байки І.Крилова ми пригадаємо за допомогою презентації.
З якої байки ці слова:

1. У сильного всегда бессильный виноват… («Вовк і ягня»)

2. «Чем кумушек считать трудиться,
Не лучше ль на себя, кума, оборотиться?»
(«Зеркало и обезьяна»)

3. А вы, друзья, как ни садитесь,
Всё в музыканты не годитесь
. («Квартет»)

4. За что же, не боясь греха,
Кукушка хвалит Петуха?
За то, что хвалит он Кукушку.
(«Кукушка и Петух»)

5. Когда в товарищах согласья нет,
На лад их дело не пойдет,
И выйдет из него не дело, только мука.
(«Лебедь, щука и рак»)

6. «Повесить мало…
Чтоб было впредь плутам и страшно и опасно –
Так утопить ее в реке». – «Прекрасно!»
(«Щука»)

7. «Мартышка к старости слаба глазами стала,
А у людей она слыхала,
Что это зло еще не так большой руки:
Лишь стоит завести очки.»        («Мартышка и очки»)

8. Ну, что ж
     На взгляд-то он хорош,
     Да зелен – ягодки нет зрелой
.  (« Лисица и Виноград»)

9.  «Услыша суд такой, мой бедный Соловей
Вспорхнул и полетел за тридевять земель»
(«Осел и Соловей»)

10.           Вот то-то мне и духу придает,
Что я, совсем без драки,
Могу попасть в большие забияки.
(«Слон и Моська»)

11.             «Уж сколько раз твердили миру,
Что лесть гнусна, вредна, но только все не впрок,
И в сердце льстец всегда отыщет уголок.»   («Ворона и Лисица»)

12. Невежда также в ослепленье
Бранит науки и ученье
И все ученые труды,
Не чувствуя, что он вкушает их плоды
. («Свинья под. дубом»)

13. Ты все пела? Это дело:
Так поди же, попляши!
(«Стрекоза и Муравей»)


3. “Науковці – дослідники.”
Завдання : поставити відповідні числа першого стовпчика з відповідними із другого, і ви прочитаєте назви найвідоміших байок І. Крилова (на допомогу учням роздаються збірки байок І. Крилова).

1 ВОВК                                  МОСЬКА   3

2 ЛИСИЦЯ                             СОЛОВЕЙ          8

3 СЛОН                                  ЯГНЯ         1
4 ВОРОНА                             ВИНОГРАД 2
5 ЖАБА                                 ВІЛ             5
6 МАВПА                               МАВПА     9
7 КІТ                                      ЛИСИЦЯ   4
8 ОСЕЛ                                  КУХАР      7
9 ДЗЕРКАЛО                         ОКУЛЯРИ 6
10 ЗОЗУЛЯ                            КІТ           12
11 ЛЕВ                                   ПІВЕНЬ   10
12 ЩУКА                               БАРС                11 


4.  З’єднайте стрілочками героїв байок І.Крилова з рисами характеру, які вони втілюють:

 1. Вовк                                  Працелюбність (4)
 2. Заєць                                 Тупість (5)
 3. Лисиця                             Недалекоглядність  (6)
 4. Мурашка                          Безтурботність   (7)
 5. Осел                                  Хитрість  (3)
 6. Ворона                              Боягузтво (2)
                         7. Цикада                              Хижість  (1)          


ІІІ, Творча робота.
 “Байкарі” . Робота вгрупах. 1 група (найслабша група дітей)вставляє в байку пропущені слова, 2 група (учні з середнім рівнем)– складає байку із запропонованими героями, 3 група (найсильніші учні) – складає байку із запропонованою мораллю. Байка може бути написана як прозою, так і віршованою мовою.

Завдання: вставте у байку пропущені слова.  Що в ній засуджується.

1 група
„Крук і лисиця”

Крук украв шматочок ________
І на _________   усівся,
Це  побачила Лисиця,
І собі ________  схотіла .
Стала Крука   _________,
Його _________  вихваляти,
Що з усіх годилось,
Над ________  панувати.
Їй повірив ________ Крук:
Лестощам піддався.
_________  з гордощів – і що ж?
Дзьоб пустий зостався.
Лисиця ж ________  ухопила,
Й хитро так ___________:
«Також _________ треба мати,
Щоб над всіма панувати.
У  людей таке ж буває:
Розуму не має - а рот відкриває.

Відповідь:
Крук украв шматочок м’яса
І на  дерево  усівся,
Це  побачила Лисиця,
І собі  м’ясця  схотіла .
Стала Крука   шанувати,
Його розум  вихваляти,
Що з усіх годилось,
Над  усіма  панувати.
Їй повірив  вірний  Крук:
Лестощам піддався.
Крикнув  з гордощів – і що ж?
Дзьоб пустий зостався.
Лисиця ж  м’ясо ухопила,
Й хитро так  сказала:
«Також  розум  треба мати,
Щоб над всіма панувати.
У  людей таке ж буває:
Розуму не має - а рот відкриває.

2 група
Завдання: скласти власну байку із запропонованими героями  і пояснити, що в ній засуджується.

1) Будячок і Колосок

2) Вовк та Їжак


3 група
Завдання: скласти власну байку  із запропонованою мораллю. Що в ній засуджується.

1) Іде зима, а кожуха нема.

2) Так і в людей буває. Якщо не можуть чогось досягти, тоді посилаються на обставини.

ІV. Підсумкове слово вчителя

-         У чому секрет довголіття байки?
-         Як ви розумієте слова, взяті за епіграф?
-         Що найчастіше засуджується в байках?

Ми завершили вивчення теми “Байка в зарубіжній літературі”. Згодом ви можете забути визначення таких понять, як “байка”, “алегорія”, але, я думаю, будете пам’ятати імена творців байки: Езопа, Л.Глібова, І.Крилова. Будете пам’ятати, що праця – найбільший скарб людини, що жити потрібно в злагоді і дружбі, що обманювати не можна, а красти – великий гріх. Не можна у житті бути безтурботним, ледачим, не дбати про майбутнє.

Смысл басни ясен сразу всем,
В ней только для зверей угрозы,
Она решает ряд проблем,
Чтоб в будущем не лились слёзы.
Хоть выводы для многих слишком горьки,
Но для людей они остались на века,
В пословицы вошли и поговорки,
Всегда ведь басня пониманию легка.


V. Домашнє завдання


Підготуватись до тематичної атестації за темою Байки в зарубіжній літературі”.