вівторок, 16 лютого 2016 р.

Байки, які вчать нас жити

                                                                            Здається, байка просто бреше,
А справді – мудро правду чеше.

Л. Глібов

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Байка в зарубіжній літературі», вчити застосовувати теорію на практиці, спів ставляти, аналізувати байки, писати байки, дотримуючись основних її частин (розповідь, мораль); розвивати мислення і мовлення учнів; вдосконалювати навички виразного читання, давати повні і чіткі відповіді, розвивати творче мислення; виховувати почуття гумору, на прикладі байок вчити життєвої мудрості.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: комп’ютер, екран - проектор, дошка, підручник, ілюстрації до байок, портрети відомих байкарів (Езоп, Л. Глібов, Г. Сковорода, І. Крилов), таблиця, картки з завданнями, збірки байок І. Крилова.

Хід уроку:

Напередодні уроку клас ділиться на 3 групи. Кожна група під час уроку отримує відповідне завдання.


І. Актуалізація опорних знань.

Бліц – опитування

1.     Що таке байка?
2.     Назвіть основні ознаки байки (алегорія, розповідь, мораль).
3.     Що таке алегорія? (Зображення людських рис і характерів за допомогою образу тварин).
4.     Що означає ця схема?
 


                                                      п
                                                      е          
                оповідна частина         р       
                                                      с
Байка                                            о
                                                      н
                                                      а
                   мораль                      ж
                                                       і

5.     Хто є героями байок?
6.     Що таке мораль байки? (повчальний висновок).
7.     Де може знаходитись висновок байки: на початку чи в кінці?
8.     Наведіть приклад байки, в якій мораль знаходиться на початку твору? (“Вовк та Ягня”). Процитуйте мораль байки.
9.     Хто є засновком байки? (Езоп).
10. Яке соціальне становище Езопа? (раб)
11.  Пригадайте легенди, які свідчать, що Езоп був мудрим, винахідливим рабом.
12. В якій формі Езоп писав байки? (проза).
13. Хто є найвідомішим українським байкарем? (Л. Глібов).
14. Які байки Л.Глібова ви вчили на уроках української літератури? (“Лисиця-жалібниця”, “Щука”).
15. Кого ще з українських байкарів ви знаєте? (Є.Гребінка, Б. Грінченка,
      П. Глазовий).
16.  Хто писав: “За мене говорять мої звірі”? (І. Крилов).
Що означає цей вислів?
17. Пригадайте, які ви знаєте байки І. Крилова? /На дошці оформлена виставка учнівських малюнків, які допомагають пригадати назви байок/.
    
ІІ. Робота над темою уроку.

1. Подана ілюстрація. Учні повинні назвати і записати до зошитів героїв байок І. Крилова, які зображені на малюнку.

2. Байки І.Крилова ми пригадаємо за допомогою презентації.
З якої байки ці слова:

1. У сильного всегда бессильный виноват… («Вовк і ягня»)

2. «Чем кумушек считать трудиться,
Не лучше ль на себя, кума, оборотиться?»
(«Зеркало и обезьяна»)

3. А вы, друзья, как ни садитесь,
Всё в музыканты не годитесь
. («Квартет»)

4. За что же, не боясь греха,
Кукушка хвалит Петуха?
За то, что хвалит он Кукушку.
(«Кукушка и Петух»)

5. Когда в товарищах согласья нет,
На лад их дело не пойдет,
И выйдет из него не дело, только мука.
(«Лебедь, щука и рак»)

6. «Повесить мало…
Чтоб было впредь плутам и страшно и опасно –
Так утопить ее в реке». – «Прекрасно!»
(«Щука»)

7. «Мартышка к старости слаба глазами стала,
А у людей она слыхала,
Что это зло еще не так большой руки:
Лишь стоит завести очки.»        («Мартышка и очки»)

8. Ну, что ж
     На взгляд-то он хорош,
     Да зелен – ягодки нет зрелой
.  (« Лисица и Виноград»)

9.  «Услыша суд такой, мой бедный Соловей
Вспорхнул и полетел за тридевять земель»
(«Осел и Соловей»)

10.           Вот то-то мне и духу придает,
Что я, совсем без драки,
Могу попасть в большие забияки.
(«Слон и Моська»)

11.             «Уж сколько раз твердили миру,
Что лесть гнусна, вредна, но только все не впрок,
И в сердце льстец всегда отыщет уголок.»   («Ворона и Лисица»)

12. Невежда также в ослепленье
Бранит науки и ученье
И все ученые труды,
Не чувствуя, что он вкушает их плоды
. («Свинья под. дубом»)

13. Ты все пела? Это дело:
Так поди же, попляши!
(«Стрекоза и Муравей»)


3. “Науковці – дослідники.”
Завдання : поставити відповідні числа першого стовпчика з відповідними із другого, і ви прочитаєте назви найвідоміших байок І. Крилова (на допомогу учням роздаються збірки байок І. Крилова).

1 ВОВК                                  МОСЬКА   3

2 ЛИСИЦЯ                             СОЛОВЕЙ          8

3 СЛОН                                  ЯГНЯ         1
4 ВОРОНА                             ВИНОГРАД 2
5 ЖАБА                                 ВІЛ             5
6 МАВПА                               МАВПА     9
7 КІТ                                      ЛИСИЦЯ   4
8 ОСЕЛ                                  КУХАР      7
9 ДЗЕРКАЛО                         ОКУЛЯРИ 6
10 ЗОЗУЛЯ                            КІТ           12
11 ЛЕВ                                   ПІВЕНЬ   10
12 ЩУКА                               БАРС                11 


4.  З’єднайте стрілочками героїв байок І.Крилова з рисами характеру, які вони втілюють:

 1. Вовк                                  Працелюбність (4)
 2. Заєць                                 Тупість (5)
 3. Лисиця                             Недалекоглядність  (6)
 4. Мурашка                          Безтурботність   (7)
 5. Осел                                  Хитрість  (3)
 6. Ворона                              Боягузтво (2)
                         7. Цикада                              Хижість  (1)          


ІІІ, Творча робота.
 “Байкарі” . Робота вгрупах. 1 група (найслабша група дітей)вставляє в байку пропущені слова, 2 група (учні з середнім рівнем)– складає байку із запропонованими героями, 3 група (найсильніші учні) – складає байку із запропонованою мораллю. Байка може бути написана як прозою, так і віршованою мовою.

Завдання: вставте у байку пропущені слова.  Що в ній засуджується.

1 група
„Крук і лисиця”

Крук украв шматочок ________
І на _________   усівся,
Це  побачила Лисиця,
І собі ________  схотіла .
Стала Крука   _________,
Його _________  вихваляти,
Що з усіх годилось,
Над ________  панувати.
Їй повірив ________ Крук:
Лестощам піддався.
_________  з гордощів – і що ж?
Дзьоб пустий зостався.
Лисиця ж ________  ухопила,
Й хитро так ___________:
«Також _________ треба мати,
Щоб над всіма панувати.
У  людей таке ж буває:
Розуму не має - а рот відкриває.

Відповідь:
Крук украв шматочок м’яса
І на  дерево  усівся,
Це  побачила Лисиця,
І собі  м’ясця  схотіла .
Стала Крука   шанувати,
Його розум  вихваляти,
Що з усіх годилось,
Над  усіма  панувати.
Їй повірив  вірний  Крук:
Лестощам піддався.
Крикнув  з гордощів – і що ж?
Дзьоб пустий зостався.
Лисиця ж  м’ясо ухопила,
Й хитро так  сказала:
«Також  розум  треба мати,
Щоб над всіма панувати.
У  людей таке ж буває:
Розуму не має - а рот відкриває.

2 група
Завдання: скласти власну байку із запропонованими героями  і пояснити, що в ній засуджується.

1) Будячок і Колосок

2) Вовк та Їжак


3 група
Завдання: скласти власну байку  із запропонованою мораллю. Що в ній засуджується.

1) Іде зима, а кожуха нема.

2) Так і в людей буває. Якщо не можуть чогось досягти, тоді посилаються на обставини.

ІV. Підсумкове слово вчителя

-         У чому секрет довголіття байки?
-         Як ви розумієте слова, взяті за епіграф?
-         Що найчастіше засуджується в байках?

Ми завершили вивчення теми “Байка в зарубіжній літературі”. Згодом ви можете забути визначення таких понять, як “байка”, “алегорія”, але, я думаю, будете пам’ятати імена творців байки: Езопа, Л.Глібова, І.Крилова. Будете пам’ятати, що праця – найбільший скарб людини, що жити потрібно в злагоді і дружбі, що обманювати не можна, а красти – великий гріх. Не можна у житті бути безтурботним, ледачим, не дбати про майбутнє.

Смысл басни ясен сразу всем,
В ней только для зверей угрозы,
Она решает ряд проблем,
Чтоб в будущем не лились слёзы.
Хоть выводы для многих слишком горьки,
Но для людей они остались на века,
В пословицы вошли и поговорки,
Всегда ведь басня пониманию легка.


V. Домашнє завдання


Підготуватись до тематичної атестації за темою Байки в зарубіжній літературі”.

Немає коментарів:

Дописати коментар